מהי התפתחות אישית?

"חיים ללא סקרנות הם חיים מוחמצים."

סוקרטס

דמיינו שנכתב על חייכם ספר, מה הייתם רוצים שיהיה כתוב בו? התפתחות אישית היא הרגע שבו החלטנו שאנחנו רוצים לעשות משהו גדול, משהו חשוב עם חיינו. אנחנו בוחרים בחיים של הרפתקה ומשמעות, ולא מתפשרים על זמננו היקר על כדור הארץ.

התפתחות אישית היא מסע שאנחנו עוברים בדרך להגשמה עצמית, והוא מתחיל כשאנחנו מציבים לעצמנו מטרה לשפר את איכות חיינו. זה נעשה על ידי התבוננות בדרך בה אנחנו חיים והבנה מעמיקה של הפסיכולוגיה מאחורי הקלעים. העיקרון המוביל הוא שהצלחה פנימית תתורגם בהדרגה להצלחה חיצונית.

הצלחה חיצונית היא היכולת להשיג את מה שאנחנו רוצים. הצלחה פנימית היא לדעת להיות מסופקים בין אם נשיג אותם או לא, כדי להישאר חדורי מוטיבציה להמשיך לנסות.

בדרך זו נעז לשאול שאלות גדולות ונתחיל להרחיב את ההבנה שלנו לגבי טבע הדברים. נשאל "מה חשוב באמת? מה אני רוצה להשיג? למה בכלל אני רוצה בכך? איך אני מונע מעצמי להשיג את זה?". ננסה להבין מהם החיים הטובים בשבילנו, ונקבע מחדש את סדר העדיפות על פיו אנו חיים. למשל, פתאום נבין שמערכות יחסים הן חלק חשוב מאוד בחיים מספקים, כך קבע המחקר האחרון של סטנפורד על אושר, לפיכך נתחיל להקדיש יותר זמן לקרובים ולחברים.

נלמד לפתח את רמת השמחה, את האינטליגנציה הרגשית, את רמת המודעות, את הדימוי העצמי, את מערכות היחסים, את הידע ואת הכישורים. נקבע את הערכים החשובים לנו, ונבחר לחיות בצורה שתכבד אותם. כשנפעל מהערכים שלנו, נכבד את עצמנו.

מומלץ ליצור רשימה עם עשרת הערכים הגבוהים שאנחנו מאמינים בהם, ולקרוא אותה בבוקר כדי שנזכור לפעול מתוכם ביום-יום.

עקרונות וכלים

בהתפתחות אישית אנחנו עובדים עם עקרונות וכלים. לדוגמה, יש כמה מאמרים אצלי שמדברים על עקרונות וכלים בסיסיים בהתפתחות אישית כמו:

תחילה עלינו להבין אותם בצורה שכלית, ולאחר מכן נקדיש תשומת לב להטמעתם בחיי היום-יום. זהו תהליך הדרגתי הדורש מתינות ומודעות לאופן שבו אנחנו מנהלים את חיינו.

הרבה פעמים תשימו לב שנאמרים דברים שהם ידיעת הכלל, דברים פשוטים מאוד, אבל בדיוק בגלל הפשטות הזאת אנחנו לא רואים את הערך הגדול של פעולה יום-יומית על פיהם.

הטמעת העקרונות מתרחשת באופן הדרגתי, כשאנחנו הופכים למודעים לאופן פעולת העיקרון מתוך הבנה רעיונית עמוקה והתבוננות ארוכה. נשים לב גם לדפוסים החולים, ונחליף אותם בדפוסים בריאים. הביטוי בסופו של דבר נהיה אוטומטי ואינו דורש את תשומת ליבנו כמעט בכלל, והתוצאה היא חיים על פי העקרונות ללא מאמץ. האוטומט שפעל לרעתנו, פועל כעת לטובתנו.

טבעה של הדרך להתפתחות אישית

אחד הדברים המפתיעים שנגלה הוא שהמכשול הכי גדול בדרכנו להצלחה הוא אנחנו עצמנו, משום שאין לנו את החופש הרגשי לפעול כמו שהיינו רוצים. המכשול הזה מסתתר מתחת לכל מיני נסיבות שנראה כאילו הן הסיבה שאנחנו תקועים. בדרך הזאת ניקח אחריות מלאה על מצבנו ונתחיל לפרום את החוטים הרגשיים המונעים מאיתנו להשיג את כל מה שרצינו, או לחלופין נבין שלא באמת רצינו אותם.

במסע הזה נרצה להתמקד יותר בדרך מאשר במטרה, מהסיבה הפשוטה שחיינו מתרחשים עכשיו, ועד שנגיע למטרות הגבוהות שהצבנו, עלינו ללמוד גם להנות מהדרך. ללכת בה נותן סיפוק גדול ומתמשך מהחיים, וזה מסע שלעולם לא נגמר. תמיד נוכל לשפר את חיינו כשננקה אותם מהתנהגויות לא מועילות.

המשמעות היא חיפוש משמעות עמוקה המחוברת לעומק הנשמה.

עלינו להבין איך לקבל עצה בצורה נכונה ולהפעיל אותה בחיינו. בסופו של דבר בכל זאת נצטרך לסלול את דרכינו הייחודיות. אין שיטה אולטימטיבית שבה ההצלחה מובטחת. לכולנו חלום משלנו, ועלינו למצוא את הדרך הספציפית בשביל להגשים אותו. זה חשוב ללכת בדרך הזאת עם גישה של אהבה ולא מתוך הכרח ורצינות יתר. נאפשר לעצמנו להתאהב בדרך ונלך בה בקלילות והנאה. נהפוך את הדרך בה אנו חיים לאומנות.

הצטרפו אלי למסע שישנה את חייכם!

nature-red-forest-leaves-33109


אנא, שתפו את הקטע עם חבר או חברה שזה יכול לעזור להם

תמכו ביוצר התוכן בפטראון

עשו לייק לעמוד הפייסבוק הרשמי כדי להתעדכן בפוסטים חדשים

ערוץ Tree of Wisdom ביוטיוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: