מהם קארמה וגלגול נשמות? – הסבר רציונלי

מה אם במקום לחשוב: "זה לא מגיע לי", הייתי חושב: "כל מה שקורה לי מגיע לי."

קארמה היא מושג פשוט מאוד, אבל יש סביבה יותר מדי חוסר הבנה והנחות יסוד שגויות. היא לא משהו שמאמינים בו או איזה כח קסום שמעניש עבריינים. קארמה פירושה: "עשייה". כשאומרים: "זאת הקארמה שלך", מתכוונים באמת לומר: "זה מעשה ידיך. אתה עושה את זה". המטרה של המושג היא להחזיר את האחריות אל האדם, כדי שלא יחשוב: "זה קורה לי. אני קורבן הנסיבות". הקארמה מסבירה שכל מה שקורה לו הוא מעשה ידיו, בין אם הוא מכיר בכך או לא.

דבר חשוב שיש לחדד כאן הוא שאין כל קשר לאשמה. להאשים אחרים או את עצמי היא בכלל לא המטרה של המושג.

לדוגמה, אם רבתי עם מישהו והוא כועס, היחס שאני מקבל בתמורה והרגשות הלא נעימים הם הקארמה שלי. בהנחה, כמובן, שאותו אדם לא בכעס תמידי, כי אז זאת הקארמה שלו, ויש להתרחק כמה שיותר מאנשים בעלי קארמה רעה. דוגמה נוספת היא: אם עשיתי משהו לא טוב ואז אני מתחרט ומפחד מהתוצאה, הרגשות עצמם הם קארמה מיידית, גם אם לא הייתה תוצאה ממשית למעשים.

עוד דוגמה היא פיזור חומרי הדברה על אוכל ואז אכילתם. פשוט מאוד, הנזק הבריאותי הוא הקארמה במקרה הזה.

דוגמה פשוטה לגלגול נשמות היא ההבנה שהילד הוא גלגול של הוריו, והקארמה של המשפחה בה הוא נולד היא הקארמה שלו. גם הגנים שעוברים אליו הם קארמה. אם נסתכל ככה אין שום דבר מיסטי או מוזר במושג הזה. ברור שלאחר המוות האגו והזיכרונות של האדם לא חוזרים לתינוק זר שנולד אחרי כמה זמן.

המטאפיזיקה של קארמה

אף שהמושג פשוט על פני השטח, ההסבר העמוק לקארמה הוא קצת יותר מורכב. שימו לב שזה הסבר די מתקדם, אז אנא, אל תיבהלו, זה יהיה מובן יותר עם הזמן ועם העמקה לתוך נושא הרוחניות.

הבלבול מתחיל כשאומרים שזה משהו שעשית ב-"גלגול הקודם", וכאן יש לציין שמדובר בהגדרה שונה של "העצמי": מתייחסים לטבע האינסופי של האני האבסולוטי, שזו הגדרה רוחנית לטבע הקיום עצמו, והיא מובנת רק מנקודת מבט של הארה. מתכוונים לכך שאותו אדם אינו נפרד מטבע הקיום, ולפיכך מעשה ידי אדם אחר בעבר הוא מעשה ידי אותו אדם שחי עכשיו, רק "בגלגול" שונה. בנוסף על כך, בהארה אשליית הזמן קורסת, ומתגלה שאין עבר ואין עתיד, אז מה שקרה בעבר לא באמת נפרד ממה שמתרחש עכשיו. משמע שמעשה שהתרחש לפני אלף שנה ותוצאותיו נראות כיום, מבחינה אבסולוטית, מתרחש ברגע נצחי זה.

הדרך הקלה להבין את זה היא לדמיין שהמין האנושי הוא אורגניזם חי אחד, שגם לו יש קארמה, וכמו כן גם לגופים שונים או למדינות יש קארמה. לדוגמה, אם יש מלחמה באזור, זאת הקארמה של המדינה הקיימת. אם אנחנו במקרה גרים במדינה כזאת, זה הופך לקארמה שלנו.

כשמדובר על "ההווה הנצחי", לא מדובר בחלון זמן מצומצם המתרחש ברגע זה בלבד, אלא בעכשיו מתמשך ותמידי. הכוונה שלפני אלף שנה היה עכשיו, ובעוד אלף שנה יהיה עכשיו.

גם הכפילות בין סיבה לתוצאה קורסת, ומובן שאין באמת הפרדה: הסיבה היא התוצאה, והתוצאה היא הסיבה. כמו שאלן ווטס סיפר באחת ההרצאות שלו: "אם נראה דרך חלון חתול ואז נראה את הזנב שלו, הזנב הוא לא התוצאה של החתול, הוא החתול עצמו."

נשמע משוגע? אני מבין, זה לא רעיון פשוט, וגם אי אפשר באמת להבין את זה מתודעה לא מוארת. אינכם נדרשים להאמין לרעיון, אלא להמשיך לחקור ולהרהר במשך שנים רבות ובסוף לגלות את זה בעצמכם. הטענה היא שזה אפשרי ואף רצוי לעשות את העבודה הנדרשת בשביל זה. עם זאת, יש לציין שזאת לא עבודה פשוטה, והיא דורשת משמעת, נחישות ופתיחות ראש ברמות מטורפות.

"לכל פעולה יש תמיד תגובה נגדית שווה; או – הפעולות ההדדיות של שני גופים הפועלים האחד על השני תמיד שוות, ומכוונים לצדדים הפוכים."
אייזק ניוטון

חוב קארמי

הרבה פעמים מדברים על חוב קארמי. זה אומר שפעולה כלשהי בעבר גרמה לחוסר איזון והובילה לתוצאות מאזנות התורמות לתיקון חוסר האיזון שנגרם. הבעיה היא שהעולם הוא כה מורכב שלא ניתן באמת לאתר את הסיבה המקורית ולהבין למה באה התוצאה שיש לנו היום. למעשה, יש הרבה סיבות והרבה תוצאות הקשורות בדרכים רבות ומורכבות, הרבה יותר ממה שהמוח מסוגל לעבד.

יש סדר תקין לעולם, ואם אנחנו מפרים אותו הוא יודע לאזן את המצב לקדמותו.

יש לעקרון הזה שימוש מאוד פרקטי. אם נבין אילו פעולות מייצרות קארמה, נוכל להפסיק ליצור אותה, וכך נסלול את דרכנו לשלווה. לפעמים אומרים שעבודה רוחנית היא לא רק לגלגול הזה, הכוונה היא שדרך חיים בריאה יכולה לעזור לבנות מדרגה לדורות עתידיים להגיע לרמה יותר גבוהה של התפתחות ושלווה.

הסיבה שקארמה ממשיכה להיווצר היא העובדה שהגוף והתודעה אינם טהורים, אז מן הסתם שגוף לא טהור יפעל בצורה לא טהורה ויביא מצבים לא טהורים, מה שישמור על הגוף חולה, וכך המעגל ממשיך. לדוגמה, אדם השותה אלכוהול בצורה כפייתית. לכן בתהליך השחרור הרוחני מדברים על להשתחרר מכבלי הקארמה. זה לא תהליך פשוט, והוא כרוך לעיתים בכאב רב. אומרים שהכאב הוא חלק מהטיהור הרוחני.

"יש קארמה טובה ורעה, האחת כובלת בקוצים והשניה בשרשראות זהב, אך האדם המואר נמצא מחוץ למעגל הקארמה, לא פה ולא שם; הוא חופשי מקארמה."

אלן ווטס


סרטון יפיפה שממחיש את רעיון גלגול הנשמות בסיפור קצר עוצר נשימה. (יש כתוביות)


אנא, שתפו את הקטע עם חבר או חברה שזה יכול לעזור להם

תמכו ביוצר התוכן בפטראון

עשו לייק לעמוד הפייסבוק הרשמי כדי להתעדכן בפוסטים חדשים

ערוץ Tree of Wisdom ביוטיוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: