הכפילות בין גוף לנפש

אם המוח הוא המחשב אז הנפש היא התוכנה שרצה על המחשב. אנחנו מסתכלים על הגוף "מגוף שלישי", וחווים את הנפש "מגוף ראשון", מכאן לוקחים את הרעיון של מימד אחר, זה כמו ערוץ אחר, קשה למצוא קורלציה בין שני הערוצים כאשר מסתכלים על כל אחד בנפרד וחושבים על השני. אז אין גישה מערוץ אחד לערוץ האחר אלא מהדמיון.

הדבר הנפלא בנפש הוא שיש לה פונקציה של מודעות עצמית, היא מודעת לכך שהיא מודעת, זה כמו לקחת ערוץ מונו להפוך אותו לסטריאו ולהזיז ערוץ אחד בזמן כדי ליצור סטריאו מדומה, רק שלאחד מהערוצים יש כאילו רצון משלו והוא יכול לחשוב על הערוץ האחר בצורה מורכבת. למרות שכיום מצאו את האזור הפעיל שאחראי לפונקציות השונות של התפיסה והחשיבה עדיין קשה להסביר איך מתוך זרם חשמלי בנוירונים נוצרת חוויה כזאת עשירה ומורכבת.

החוויה של המציאות תלויה במידה רבה במצב תודעתי מסויים שהוא חצי רדום, כמו חלום בהקיץ, וכשעולה רמת המודעות מתרגול רב או מחומר מגביר מודעות, האשלייה של הכפילות בין "סובייקט" ו-"אובייקט" נשברת ואתה מבין שאין דבר מלבד חוויה טהורה, כמו הולוגרמה שמייצרת את עצמה ללא התערבות חיצונית.

הכי חשוב לזכור שאת כל זה אנחנו עדיין תופסים מהחוויה הסובייקטיבית המופלאה והלא מוסברת, אנחנו רק יכולים ליצור רעיונות ולדמיין שיש להם משמעות ואמת בקשר לחוויה. גם הרעיון של "מציאות אובייקטיבית" נובע בתוך חוויה סובייקטיבית, אין מכך מנוס. אנחנו מסתכלים על גוף אחר "מגוף שלישי", וזה בעצם עדיין חוויה של גוף ראשון. החוויה הזאת היא קופסה שחורה שאין ממנה מבט אמיתי ומדויק על "החוץ", רק מה שהחיישנים מדווחים והמחשב מעבד, ואנחנו מקבלים רק את התוצאה של התהליך הזה.


תודה לטל אלון על ההשראה לקטע הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: