איך תודעה יודעת את עצמה?

מבט פנומנולוגי על טבע התודעה

מאחר שכל מה שאי פעם ידענו מעובד דרכה, השאלה האמיתית היא: "מה אינו תודעה?"

ידע הוא תוכן בתוך התודעה. התודעה היא עצם המודעות לידע ולמוח כרעיון. כסובייקט יש לנו את המבט מבפנים: את התמונה שהמוח מרנדר, אבל לעולם לא מגוף שני אובייקטיבי. נקודת המבט שאני מציג כאן היא ניסיון להסתכל על התודעה מתוך החוויה עצמה כתופעה, או פנומנון – זו היא דרך מחקר פנומנולוגית.

במצב התודעתי הרגיל לא ניתן לחוותה ישירות כי היא קודמת לכל והיא ה-"הכל" הסובייקטיבי. לא ניתן להבדיל אותה כי היא הומוגנית באופן מוחלט עם כל החוויה שלנו: הרקע והאובייקט יחדיו, ואף התפיסה שלנו את עצמנו. היא מאפשרת לכל התהליך הזה להתרחש בתוכה ודרכה, מעין חומר גלם מודע, או הולוגרמה שמודעת לעצמה ומייצרת את עצמה ללא עזרה חיצונית.

כח המחשוב האדיר שיש למוח מייצר הדמיה מדויקת וללא רבב ואז בתוך ההדמיה נוצרת השתקפות שלה עם עצמה, ואת הדבר הזה מכנים ה-"סובייקט" – החלק במוח שמודע לתמונה שהמוח מרנדר בעזרת החושים. ניתן לדמיין את המצב כאילו יש צופה בפנים שצופה על המסך, ובשבילו נוצרת אשלייה שהוא נפרד מהחוויה שעליה צופה, אפילו שהוא עצמו חלק מאותה חוויה.

שימו לב ש-"פנים וחוץ" שתיהן תחושות פנימיות, ואם הכל פנימי, אז הדיכוטומיה בין "פנים" ל-"חוץ" קורסת כי אין איך לתאר את הקונספט "בפנים" ללא הקונספט "בחוץ", וחוץ ללא פנים. אפשר להגיד שהכל "בפנים", באותה המידה כמו שאפשר לומר שהכל "בחוץ", כי האמת הסובייקטיבית המוחלטת מבטלת את ההבדל בין השניים.

המודעות היא כמו רדאר, היא מפנה את תשומת הלב של החושים לדבר הרלוונטי. "האובייקט" הוא תופעה חושית – בין אם הוא מחשבה או זרם התחושות המיידי. כל מה שיש לנו הוא זרם החושים הישיר הזה: חוש טהור.

היווצרות התודעה

הכי פשוט לראות את זה כשחוזרים להתחלה: תא יחיד גם לו יש חוויה בסיסית מאוד של דחיה מרעל ומשיכה לאוכל, הכל נעשה על ידי שילובים של רצפטורים על גבי התא, ממש מידע בינארי, מחובר או לא מחובר. כשעוברים מיליארדי שנים טריליוני התאים שיש בגוף האדם כולם עושים את אותן הפעולות, אבל מתוך החיבור ביניהן נוצרת חוויה מורכבת ועשירה עם חלוקה: מופיע חלק מהחוויה שמרגיש כמו יחידה אוטונומית שמודעת לשאר החוויה (המודעות).

"היכן התודעה ממוקמת?"

מבחינה אובייקטיבית זה די פשוט להסיק דרך התבוננות באחרים בעלי תודעה שנדמה שהיא קשורה למוח, אך מבחינה סובייקטיבית מוחלטת, כמו שהעין אינה מסוגלת להביט בעצמה ללא מראה, *אש לא יכולה לשרוף את עצמה וסכין לא יכולה לחתוך את עצמה, לא ניתן לדעת את התודעה. כל הדברים שהיא חושבת ש-"קיימים" "מבחוץ" או "בנפרד" ממנה הם בעצם: היא, התודעה עצמה. באופן סובייקטיבי קיימת אך ורק תודעה. המוח יודע ליצור אשליה של אובייקטים נפרדים, עד כמה שהפונקציה הזאת חיונית להישרדות, היא מונעת מהאדם לראות את קרקע המציאות: התודעה. בשביל לראות אותה, נדרשת עלייה ניכרת במודעות: מצב תודעתי אלטרנטיבי שבו התודעה יכולה להיות מודעת לעצמה. ללא מצב כזה היא בלתי ניתנת להבחנה. ממצב תודעתי רגיל ניתן להבין אותה מטפורית אבל לא לחוות מהי כאובייקט נפרד דרך החושים כי היא כבר כל החושים.


קרדיט לאלן ואטס על המטפורה המדהימה*

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: